Czym wykończyć i zabezpieczyć płyty OSB?
Popularność płyt OSB nie maleje. Inwestorzy chętnie sięgają po ten produkt na etapie przebudowy czy urządzania wnętrz. To rozsądne, ponieważ materiał jest uniwersalny, nadający się do szerokiego spektrum zastosowań w środki i na zewnątrz.
Jednak, aby płyta drewnopodobna dobrze pełniła swoją rolę powinna zostać odpowiednio wykończona. Prawidłowe zabezpieczenie pozwala także na:
- ochronę przed przenikaniem wilgoci,
- zamaskowanie nieestetycznych wiórów,
- wygładzenie powierzchni,
- dodatkowe wzmocnienie przed uszkodzeniami mechanicznymi.
Jak widzisz jest wiele powodów, dla których warto wybrać profesjonalne środki ochrony drewna. W przypadku płyt OSB są nimi najczęściej:
- farby,
Odpowiednio zaaplikowane środki na bazie oleju świetnie sprawdzą się zwłaszcza w środowisku zewnętrznym, gdzie równie ważna jak estetyka jest solidność konstrukcji.
Właściwe zabezpieczanie płyt OSB
Płyty OSB mają szereg zastosowań – wykorzystuje się je w budownictwie szkieletowym i tradycyjnym, układa na tarasach, stropach i ścianach. Ze względu na miejsce lokalizacji, należy odpowiednio wykończyć oraz zabezpieczyć drewnopodobną powierzchnię. Powinna być ona odporna na obciążenia i oddziaływanie czynników atmosferycznych lub po prostu stanowić barierę miedzy dwoma pomieszczeniami.
Aby dopasować płytę OSB do konkretnej aranżacji, zapewne będziesz musiał ją uciąć. Żeby po takiej obróbce nie zostały nieestetyczne wióry czy poszarpane brzegi, musisz pamiętać o szlifowaniu, a następnie pokrywaniu farbą. Jeżeli nie zależy Ci na zmianie koloru materiału, na tym etapie możesz użyć po prostu przezroczystej farby lub transparentnego oleju. Dobrym pomysłem będzie też lakier – wybierz jednak środek ekologiczny.
Dlaczego warto zabezpieczyć płyty OSB?
Płyty OSB nie mają takich właściwości jak drewno czy tworzywa sztuczne. Choć w porównaniu z nimi są atrakcyjne cenowo, to wymagają szczególnego traktowania. Prawidłowo wykończone będą służyły Ci przez długi czas, zwłaszcza gdy odizolujesz je od źródła wilgoci i odpowiednio wysuszysz. Zaleca się więc przechowywanie materiałów i zrobionych z nich konstrukcji w suchym środowisku, luzem, a nie w foliowych workach. Przed późniejszym niszczeniem, które jest naturalnym efektem eksploatowania płyt, ochronią je dobrze dobrane środki konserwujące. Większość preparatów nie kosztuje dużo, a jest łatwa w aplikacji. Zaletą jest także ich wydajność oraz ekologiczność. Przy zakupie zwróć uwagę na to, aby w składzie nie było soli, lecz olej syntetyczny lub mineralny.