Ile czasu schnie drewno konstrukcyjne?
Drewno konstrukcyjne, powinno mieć określoną wilgotność. Nie może być ani zbyt suche, ani zbyt mokre. Prawidłowy poziom wilgotności znajduję się między 7 % a 20%, najlepiej żeby jej poziom znajdował się poniżej 13%. Odpowiednio wysuszone drewno sosnowe, czyli o wilgotności na poziomie około 15%, będzie ważyć około 550 kilogramów na metr przestrzenny.
Czas suszenia drewna konstrukcyjnego
Żeby drewno konstrukcyjne osiągnęło właściwy poziom wilgotności, powinno być suszone około 1-1,5 roku na świeżym powietrzu. Należy je także właściwie ułożyć. Tartaki przyspieszają ten proces, dzięki korzystaniu z metody szybkiego suszenia komorowego. Drewno przez kilkanaście godzin przebywa w temperaturze od 35 do 75 stopni Celsjusza. Czas suszenia zależy od rodzaju suszarki, a także rodzaju i wilgotności drewna.
Jak sezonować drewno konstrukcyjne?
Drewno konstrukcyjne należy sezonować na świeżym powietrzu lub w specjalnych halach. Materiał nie powinien znajdować się bezpośrednio na ziemi, lecz leżeć na legarach. Najlepiej umieścić go pod zadaszeniem i zabezpieczyć przed działaniem czynników atmosferycznych. Między elementami muszą znajdować się odstępy i przewiewy. Drewno konstrukcyjne powinno być dokładnie osuszone. Efekty zbyt dużej wilgotności, takie jak wypaczanie, czy kurczliwość, prowadzą do osłabienia konstrukcji.
Metody osuszania drewna
Proces osuszania drewna konstrukcyjnego jest długotrwały. Dlatego tartaki korzystają z profesjonalnych metod, które zajmują mniej czasu, niż sezonowanie. Drewno konstrukcyjne może być osuszane: gorącą parą wodną, prądem, specjalistycznymi osuszarkami lub w komorach, chemicznie poprzez zanurzanie w cieczach np. w roztworze gliceryny, glikolu i mocznika. Korzystanie z tych metod zdecydowanie przyspiesza czas suszenia materiału.