Ile waży drewno konstrukcyjne?
Drewno niezmiennie jest bardzo ważnym surowcem budowlanym. Bardzo często do stawiania domów używane jest drewno konstrukcyjne. Jak w przypadku każdego materiału przed przystąpieniem do budowy, należy zakupić surowiec o odpowiednich parametrach. W przypadku drewna konstrukcyjnego, bardzo ważna jest jego waga. Pozwoli to określić pełną wagę konstrukcji.
Waga poszczególnych gatunków drewna
Drewno konstrukcyjne, zazwyczaj wykonywane z gatunków drzew iglastych, można tak określać jeżeli zostanie odpowiednio przygotowane: wysuszone, zaimpregnowane i obrobione. Na wagę materiału wpływa surowiec, z którego jest wykonany, a także sposób obróbki. Najczęściej stosowane jest drewno świerkowe i sosnowe. W przypadku sosny, waga materiału to około 550 kg na metr sześcienny, natomiast w przypadku świerka około 470 kg/m3. Najniższą masą charakteryzuje się jodła, która ma około 450 kg/m3. Modrzew jest najcięższym i najtwardszym gatunkiem iglastym i ma wagę około 690 kg/m3. Ogólnie wśród rodzimych gatunków drzew wykorzystywanych do tworzenia drewna konstrukcyjnego, najcięższy jest grab, którego masa to koło 830 kg/m3.
Co wpływa na wagę drewna konstrukcyjnego?
Drewno z drzew tego samego gatunku może różnić się masą. Wpływ na to ma poziom wilgoci w materiale. Drewno, które ma ponad 18% wilgotności nie może być określane, jako konstrukcyjne. Odpowiednio przeprowadzone suszenie lub sezonowanie obniża jej poziom w surowcu. Jeżeli waga drewna zbliżona jest do wyżej wymienionych, można spokojnie dokonać zakupu. Natomiast jeżeli cena materiału jest podejrzanie niska lub waga jest o wiele za wysoka to powinno się zrezygnować z nabycia. Warto zwracać uwagę, czy dane drewno posiada odpowiedni certyfikat, który poświadcza jego odpowiednie parametry, właściwe dla drewna konstrukcyjnego.