Jak impregnować deski tarasowe na zewnątrz?
O drewno – trzeba dbać. Warto poświęcić czas, aby dobrać odpowiednie impregnaty i środki przedłużające żywotność drewnianych elementów, szczególnie na tarasach, balkonach, werandach, czyli tam, gdzie są one narażone na działanie warunków atmosferycznych. Mróz, opady deszczu, promienie słoneczne, wilgoć potrafią nieraz doprowadzić do pękania desek, gnicia, wybrzuszeń. Można tego uniknąć – przedstawiamy jak.
Taras na lata
Wszystkie czynności zabezpieczające należy rozpocząć od czyszczenia i sprzątania tarasu. Staranne przygotowanie drewna zwiększy skuteczność stosowanych środków. Taras trzeba oczyścić z wszystkich zalegających elementów – wiór, drzazg, liści, gałązek, kurzu, piachu, pyłu. Mycie desek powinno odbyć się z użyciem szczotki z twardym włosiem lub myjki ciśnieniowej. Należy uważać, by nie przesadzić z ciśnieniem, które może uszkodzić deski.
Po wyschnięciu – jeśli deski były impregnowane wcześniej – należy zeszlifować starą warstwę impregnatu. Papier ścierny o odpowiedniej ziarnistości, szlifierka ustawiona na rozsądne obroty, powinna załatwić sprawę. Podobnie jak w przypadku mycia ciśnieniowego – nie wolno przesadzić z mocą. Drewno musi być traktowane z czułością i rozsądkiem.
Kolejnym krokiem jest impregnacja – warto sięgnąć po środki ochrony drewna, które są przyjazne środowisku, a ich substancje nie wpływają negatywnie na glebę. Dobierzmy je także z uwagą na rodzaj drewna. Impregnacja zatrzymuje biologiczne procesy – wstrzymuje gnicie, rozwijanie się grzybów i innych mikroorganizmów. Specjaliści polecają po impregnacji olejowanie tarasu. Olej chroni przed wilgocią, wodą i promieniami słonecznymi. Struktura drewna się wzmacnia i będzie odporna na warunki atmosferyczne. Poza tym – deski pokryte olejem cieszą oko, podkreślają naturalną strukturę drewna, nadają mu koloru. Olejowanie tarasu nie jest skomplikowane – nie używajmy wałka, wystarczą pędzle w różnych rozmiarach, które pomogą dotrzeć zarówno do zakamarków tarasu, jak i z łatwością pokryją całą powierzchnię.
Kiedy impregnować i zabezpieczać taras?
Czy dobrym momentem na impregnacje jest początek sezonu wiosenno-letniego, czy działać wtedy, gdy pojawią się uszkodzenia, albo przygotować drewno na zimę? Kiedy wybrać najlepszy czas? To zależy – warto na pewno działać przed pojawieniem się ewentualnych uszkodzeń i zapobiegać im, a także stosować po zimie – czyli najgroźniejszej porze roku, przygotowując na nowy sezon. O drewno i deski na tarasy dbać na pewno należy regularnie, a nie odkładać prac na następny rok, lub prowadzić je co kilka lat. Im dłużej zwlekamy, tym bardziej kosztowna i skomplikowana będzie naprawa i przygotowywanie zabezpieczenia.
Jeśli deski tarasowe, po ciężkiej zimie czy niespodziewanych ulewach, silnych mrozach będą wykazywały jakieś usterki, pojawi się gnicie lub wybrzuszenia, należy jak najszybciej wymienić deski, które są uszkodzone, dociąć na wymiar, wymienić i wtedy zaimpregnować, zaolejować, razem z całością.
Należy uważać na pogodę i stosować się do wytycznych producentów środków impregnacji drewna – środków nie wolno rozprowadzać na nagrzane, zawilgocone deski i w czasie dużego nasłonecznienia lub niskich temperatur i opadów.
Użytkując taras, warto obserwować pogodę, która zmienia się i dopasowywać impregnaty do zmieniających się warunków atmosferycznych. Wydaje się, że silne mrozy to raczej przeszłość, a na deski mogą działać przedłużające się nieraz opady, wilgoć, duże wahania temperatury i upalne dni pełne słońca. Przyda się też konsultacja z fachowcami – specjaliści od drewna dopasują zarówno wytrzymałe deski, a także specjalistyczne środki wydłużające ich żywotność.