Jak impregnuje się więźby dachowe?
Więźba dachowa to konstrukcja, na której układane jest pokrycie dachowe. Mocuje się do niej również materiały termoizolacyjne. Na poddaszach użytkowych więźba staje się również rodzajem stelaża, do którego przytwierdzane są elementy wykończenia czy okna dachowe. Dla zapewnienia odpowiedniej wytrzymałości wszystkie używane słupy i belki wykonuje się z drewna konstrukcyjnego o dopasowanej do ciężaru pokrycia wytrzymałości. Drewno używane do budowy więźby musi być również zabezpieczone przed czynnikami zewnętrznymi.
Dlaczego drewno wymaga dodatkowej ochrony?
Drewno jest bardzo trwałe i odporne na obciążenia mechaniczne, lecz jednocześnie istnieje kilka czynników, które mogą mu zagrozić. Najważniejszym z nich będzie wilgoć, która wnikając we włókna, prowadzi do ich pęcznienia, a tym samym powoduje zmianę rozmiarów i duże deformacje. Wysychanie zawilgoconego drewna często kończy się także do jego pękania. Kolejnym problemem jest możliwość porażenia przez owady żerujące na drewnie, a także niebezpieczeństwo rozwoju grzybów, które w krótkim czasie mogą doprowadzić do zbutwienia drewna. Do najpoważniejszych zagrożeń należy też ryzyko zapłonu drewna wskutek wysokiej temperatury czy bezpośredniego kontaktu z płomieniami.
Sposoby impregnacji drewna
Najlepszym sposobem skutecznej ochrony drewna jest jego impregnacja. Może ona być przeprowadzana na etapie produkcji poszczególnych elementów jeszcze w tartaku lub firmie przygotowującej materiał do wykorzystania. W tym celu zwykle stosowana jest impregnacja próżniowo-ciśnieniowa lub zanurzeniowa. W pierwszym przypadku do struktury drewna jest wtłaczany odpowiedni środek – dzieje się to ze względu na wytworzenie próżni odsysającej powietrze, napełnienia zbiornika impregnatem i wytworzeniu ciśnienia, za sprawą którego może on przeniknąć do komórek. Przy impregnacji zanurzeniowej drewno jest umieszczane w impregnacie i nasiąka nim przez dłuższy czas. Sposobem na naniesienie impregnatu na więźbę dachową jest także jego mechaniczny natrysk lub ręcznie malowanie poszczególnych elementów.