Jaka jest dopuszczalna wilgotność drewna konstrukcyjnego?
W przypadku konstrukcji budowlanych z drewna, niezwykle istotne jest dopilnowanie, aby każdy element z osobna powstał z materiału o odpowiednim poziomie wilgotności. Jakie parametry powinno mieć drewno konstrukcyjne wysokiej jakości?
Czym jest drewno konstrukcyjne?
Drewno konstrukcyjne, to materiał budowlany z tartaku wykorzystywane jest do wykonywania konstrukcji budynków, w tym mieszkalnych. W przypadku południowo-zachodniej Polski wysokiej jakości drewno konstrukcyjne jest dostępne w Kołobrzegu. Warto pamiętać, że aby mogło ono zostać użyte do wykonania na przykład więźby dachowej, musi charakteryzować się odpowiednimi właściwościami.
Drewno konstrukcyjne w Kołobrzegu tworzą takie produkty jak: drewno C24, drewno KVH, drewno BSH. Materiał ten nie tylko świetnie przenosi obciążenia, równomiernie rozkładając siły na cały budynek — zwiększając jego trwałość i bezpieczeństwo użytkowania. Konstrukcje z drewna o zadanej nośności, mają o wiele niższą wagę niż te ze stali, co pozwala znacznie obniżyć koszty budowy. Jest to również szkielet o wiele bezpieczniejszy jeśli chodzi o ochronę przeciwpożarową, gdyż ogień, nie rozprzestrzenia się w niej z taką szybkością, jak w konstrukcjach ze stali. Ważne jednak, aby był to materiał o odpowiednich parametrach użytkowych.
Jaka wilgotność drewna konstrukcyjnego?
Najwyższej klasy, bezpieczne drewno konstrukcyjne będzie miało nadany certyfikat i normę wytrzymałości C24. Oznacza to, że było ono suszone komorowo i osiągnęło wilgotność rzędu 15% /+-3%. To produkty czterostronnie strugane, lite, odporne na zginanie do siły 24 MPa. W następnej kolejności mamy drewno konstrukcyjne KVH/C24 (klejone na długości) oraz drewno konstrukcyjne BSH (klejone warstwowo). Pierwszy rodzaj stosowany jest do budowy domów w technologi tradycyjnej i szkieletowej, w tym konstrukcji dachowych, o wilgotności ok. 15%. Drewno BSH to produkty mało kurczliwe o wilgotności nieprzekraczającej 12% - nie wymaga impregnacji.