Jakie parametry drewna konstrukcyjnego określa norma PN-EN 338?
Różnego rodzaju materiały przeznaczone na budowę domu szkieletowego, konstrukcji dachowych i nie tylko, muszą spełniać odpowiednie parametry. Zostały one określone w różnych normach. Wśród tych, które dotyczą drewna konstrukcyjnego jest norma PN-EN 338. Określa ona klasy wytrzymałości drewna, dzieląc je na gatunki iglaste i liściaste. Parametry zgodne z powyższą normą posiada popularny materiał budowlany i konstrukcyjny- lite drewno konstrukcyjne C24.
Co jest określone w normie PN-EN 338?
W normie PN-EN 338 określone są klasy wytrzymałości gatunków iglastych, określanych literą C i gatunków liściastych, określanych literą D. W nich określa się trzy właściwości drewna: wytrzymałościowe, sprężyste i jego gęstość. W pierwszych sprawdza się: zginanie, ścinanie, rozciąganie w poprzek włókien i wzdłuż włókien, oraz ściskanie wzdłuż i w poprzek włókien. W drugim określa się: średni moduł sprężystości wzdłuż i w poprzek włókien, 5 % kwantylu modułu sprężystości wzdłuż włókien i średni moduł odkształcenia postaciowego. Oprócz tego określa się gęstość charakterystyczną i średnią gęstość.
Czym charakteryzuje się drewno konstrukcyjne C24?
Drewno konstrukcyjne w klasie C24 jest bardzo często wybierane, jako materiał budowlany. Może być stosowana do konstruowania altanek, czy antresoli, ale też w budownictwie szkieletowym. Szczególnie warte uwagi jest lite drewno konstrukcyjne klasy C24 pochodzenia skandynawskiego. Jest to materiał wytrzymały i odporny na zginanie, uszkodzenia i warunki atmosferyczne. Przed sprzedażą drewno jest odpowiednio strugane, suszone, impregnowane i przechowywane, zgodnie z normą PN-EN 338. Dzięki temu można uniknąć występowania grzybów i pleśni, a także powstawania pęknięć. Wszystkie te cechy wpływają na trwałość konstrukcji z danego materiału.