Metody łączenia drewna konstrukcyjnego
Elementy drewniane stosuje się w niemal każdej konstrukcji budowlanej. Dzięki temu wypracowano wiele metod obróbki tego materiału, a także technik budowlanych. Bardzo ważna jest umiejętność wykonywania odpowiedniego łączenia drewnianych elementów, w taki sposób, żeby konstrukcja była trwała, wytrzymała i stabilna. Przez lata opracowano wiele technik, niektóre są stosowane do dziś.
Wykonywanie łączenia klejowego
Wykonywanie łączeń klejowych to najprostszy i najszybszy sposób łączenia drewnianych elementów. Stosowany do tego preparat jest zwykle wykonywany na bazie żywicy syntetycznej. Z pomocą kleju można złączyć różne rodzaje drewna, w tym drewno konstrukcyjne. To rozwiązanie wpływa na estetykę konstrukcji, ponieważ preparat jest niewidoczny. Żeby była ona trwała, należy zadbać o odpowiednie dociśnięcie elementów w trakcie schnięcia kleju.
Stosowanie łączników drewnianych
Stosowanie łączników drewnianych to jedna z najstarszych metod łączenia drewna konstrukcyjnego. Stosuje się do tego kołki, których średnicę, należy dopasować do rodzaju konstrukcji i rozmiarów poszczególnych elementów. Ten sposób wymaga dużej precyzji, w trakcie wykonywania otworów. Oprócz tego stosowane są tradycyjne metody ciesielskie, np. łączenie na czop, czy wykonywanie „jaskółczych ogonów”. Sposób łączenie drewnianych elementów, powinien być dostosowany do rodzaju konstrukcji.
Zastosowanie łączników metalowych
Wśród technik łączenia drewna konstrukcyjnego, znajduje się używanie łączników metalowych, takich jak: gwoździe, gwinty, jarzma, wkręty, a także płytki kolcowe lub gwoździowane. Takie metody są zdecydowanie mniej estetyczne, ale dobrze wykonane zapewniają wysoką trwałość i lekkość konstrukcji. Wybór łącznika powinien być uzależniony od rodzaju budowy i zastosowanego drewna.