Poznaj rodzaje i zastosowanie sklejki
Gdy mówi się o popularnych materiałach konstrukcyjnych, często można usłyszeć o sklejce. Nic w tym dziwnego – to jednej z lżejszych, lecz najtrwalszych produktów drewnopochodnych. Co ważne, ma on też wyjątkowe walory dekoracyjne, dlatego używa się go również do wykańczania wnętrz. Jak powstaje i czym się charakteryzuje ten produkt? W jakich branżach jest najbardziej popularny? Na te i inne pytania odpowiemy w dzisiejszym wpisie.
Czym jest sklejka?
Sklejka to płyta, którą produkuje się z cieniutkich, sprasowanych arkuszy drewna, tzw. fornirów. Płyta zachowuje więc unikatowy rysunek drewna i jego wszelkie walory estetyczne. Warstwy forniru układa się tak, by włókna drewna w każdym kolejnym arkuszu były prostopadłe względem siebie. W tym właśnie tkwi sekret wytrzymałości sklejki. Dzięki swojej budowie nie jest ona też podatna na uszkodzenia mechaniczne. Cechuje ją stosunkowo duża elastyczność, przez co można wykorzystywać ją nawet do wykończeń w kształcie łuku i formować na wiele sposobów. Sklejka jest też dużo bardziej odporna na działanie wilgoci niż inne materiały.
Rodzaje sklejki
Obecnie dostępnych jest wiele rodzajów sklejki. Można podzielić te produkty ze względu na rodzaj drewna, z jakiego zostały zrobione (sklejki liściaste, iglaste i egzotyczne). Inna klasyfikacja sklejek uwzględnia ich odporność na wilgoć. Tu możemy wskazać sklejki wodoodporne, półwodoodporne i suchotrwałe. Trzeba pamiętać jednak, że nawet sklejka wodoodporna jest tylko drewnem, dlatego przy wznoszeniu konstrukcji w pomieszczeniach mokrych dodatkowo należy ja zabezpieczyć. Sklejka może też być wykończona na wiele różnych sposobów. Dostępne są sklejki szlifowane i nieszlifowane, kolorowe, a nawet antypoślizgowe.
Zastosowanie sklejki
Sklejka ma naprawdę wiele zastosowań. Jak łatwo można się domyślić, jest bardzo popularna w branży meblarskiej i budownictwie. Ze sklejki produkuje się m.in. drzwi, parkiety i inne elementy wykończeniowe. Chętnie korzysta z niej przemysł motoryzacyjny, stoczniowy i lotniczy. Ze sklejki tworzy się też różnego rodzaju obudowy, skrzynie i pojemniki. Możemy znaleźć ją w wielu zabawkach, instrumentach muzycznych, sprzęcie sportowym i małej architekturze ogrodowej. Jak już było wspomniane, coraz chętniej sięga po nią branża dekoratorska, a także – domowi majsterkowicze.